13 stycznia 2009

Telebajery 2009

Nie łudźmy się w Polsce nie ma nagród telewizyjnych i okołotelewizyjnych z prawdziwego zdarzenia. Nie są nimi Wiktory, które od 1995 roku przyznawane są przez kapitułę złożoną z uprzednich laureatów. Przecież niezależnie od szlachetnych zamiarów poszczególnych wybierających, niezwykle trudno uwolnić się z tego kółka wzajemnej adoracji/wzajemnych animozji.
 
Tym bardziej jakości polskiej telewizji nie oddają nominacje do Telekamer. Ten ranking to wyłącznie odzwierciedlenie popularności. I chyba nie skrzywdzę nikogo, twierdząc, iż wybór finalistów był zasadniczo podyktowany regułą "na kogo publiczność odda najwięcej głosów".

Wystarczy się przyjrzeć jednej z podstawowych kategorii - aktor. Mamy tutaj niezmiennie popularnego wśród żeńskiej widowni (a to ona głównie nabija głosy) Macieja - Brada - Pitta - Zakościelnego, Pawła Małaszyńskiego. Do grona amantów dołączył również Mikołaj Krawczyk.

Szkoda, że Cezary Żak i Tomasz Karolak znaleźli się wśród nominowanych nie dlatego, że są utalentowanymi aktorami, tylko dlatego, że grają w bliższych sercom Polaków serialach komediowych.

Niezatapialnych nominowanych mamy również w kategoriach Informacje i Publicystyka. Żelazna Pochanke, Lisowie. A przecież w Polsce mamy najwięcej kanałów informacyjnych w Europie, jest z czego wybierać drodzy nominujący.

O koniunkturalności Telekamer świadczą również zmienne, jak relacje Dody z Majdanem kategorie. Ktoś pamięta kategorię "kabarety" - u szczytu popularności tychże? A może "serial kryminalny"? Oczywiście polski rynek telewizyjny jest na tyle specyficzny, że niektórych grup nominacyjnych nie da się utrzymać, ale po co tworzyć coś, co i tak za chwilę zniknie?

Większość z nas powyższy trend rozumie bez czytania tego artykułu. Po co więc to wszystko słowa - przecież nie płacą mi od wyrazu? Aby uświadomić nam, że w Polsce najskuteczniejszym odzwierciedleniem jakości programu - możemy być tylko my - widzowie - i nasze piloty.

Kończąc tym miłym akcentem zapraszam Was do głosowania na PolishTVSucks jako blog roku 2008.
Etykiety:

AddThis Social Bookmark Button AddThis Feed Button

1 Comments:

Anonymous Anonimowy said...

To prawda, że Wiktory i Telekamery suck, jak większość polskiej rozrywki. Niemniej komentarze po ogłoszeniu nominacji do Emmy są druzgocące. Trzeba pomyśleć nad zmianą organizacji tego typu widowisk albo zaakceptować ich niedoskonałość. Fajnie, gdyby Telekamery przyznawano w kategoriach: zagraniczny, np. zagraniczny serial komediowy. Pamiętam, że w 1993 roku do Polski przyjechała Kelly Rutherford odebrać nagrodę w kategorii: zagraniczna aktorka roku. Z tym, że w tych kategoriach (zagraniczny aktor i aktorka) chyba nie było nominacji, tylko nagrody. Potem zrezygnowano z tego i postanowiono zapraszać gwiazdy, których świetlistość znacznie przygasła.

14.01.2009, 09:28  

Prześlij komentarz

<< Home

Wpisz adres e-mail aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach:

Delivered by FeedBurner