20 stycznia 2007

"Ugly Betty" - recenzja


Ugly is the new Funny!

K
iedy emocje przed zbliżającą się ceremonią rozdania Złotych Globów sięgały zenitu postanowiłem bliżej przyjrzeć się produkcji, która była czarnym koniem według amerykańskich krytyków. "Ugly Betty" - serial, który stał się kwintesencją procesu, który ma obecnie miejsce w amerykańskim światku telewizyjnym, ale first things first jak to mówią anglosasi.

"Ugly Betty" to nowość sezonu 2006/2007 ze stajni ABC, w której producent wykonawczy - Salma Hayek - osiągnąwszy stosowny do tego typu zachowań wiek (40 lat) wraca do korzeni, czyli latynoamerykańskich telenoweli (gdzie debiutowała jako aktorka). Serial luźno bazuje na kolumbijskim pierwowzorze, w którym nosząca aparat, rozczochrana brzydula zostaje zatrudniona w piśmie o modzie z najwyższej półki, tylko po to, by nowy redaktor naczelny nie miał pokusy zaciągnięcia kolejnej asystentki do łóżka. Produkcja czerpie również garściami z filmu "Devil  Wears Prada" (niektóre kwestie są  żywcem przeniesione z filmu do serialu).

Serial jest kwintesencją procesu mieszania gatunków i auto-ironii, które zapoczątkowały takie produkcje jak "Desperate Housewives - Gotowe na Wszystko", "Weeds - Trawka", czy "Monk - Detektyw Monk". "Ugly Bety" w smaczny sposób prześmiewa się ze stereotypów dotyczących mniejszości latynoametykańskiej, kpi ze świata mody i z samej konwencji telenoweli (Salma Hayek gościnnie występuje jako aktorka telenoweli oglądanej przez bohaterów).

I nawet jeśli wbrew zapewnieniom twórców, że serial opowiada historię o wewnętrznym pięknie, uważam, iż warstwa fabularna nie jest najgłębsza ani najbardziej porywająca, to zupełnie nie przeszkadza w spędzeniu przed telewizorem pełnej śmiechu godziny. Zwłaszcza, że w roli tytułowej bohaterki sprawdza się naturalna i spontaniczna America Ferrera. Po za tym, celem tego serialu nie było skłonienie do refleksji, a raczej zapewnienie widzom soczystej porcji rozrywki. A jak wszyscy dobrze wiemy, Amerykanie w tym są najlepsi.

***
"Ugly Betty" ABC
oficjalna strona serialu

Etykiety: ,

AddThis Social Bookmark Button AddThis Feed Button

Wpisz adres e-mail aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach:

Delivered by FeedBurner