20 grudnia 2006

The Very Last Magda M. Ever?!

Chyba niestety już wszyscy znamy odpowiedź i jest ona przecząca. Królowa grochów powróci na nasze erkany na conajmniej kolejne dziesięć odcinków i nie wiadomo, czy orszak błaznów będzie nadal tak samo liczny jak do tej pory (jeden z "wiodących" aktorów nie jest przekonany co do pomysłu stacji i scenarzystów).

Zachowanie władz TVN ukazało w Polsce coś, co w Stanach Zjednoczonych już od kilku lat wywyołuje liczne kontrowersje. Mianowicie chodzi mi o poszanowanie dla widza. Jeżeli ogłasza się koniec serialu, to się go kończy i już.Jeżeli zamawia się nową produkcję to emituje się wszystkie wyprodukowane odcinki, aby choć trocję zbliżyć widownię do konkluzji fabuły. Wtedy widz nie jest rozczarowany bądź zawiedziony postępowaniem stacji.

Niektórzy mogą podnieść argument, że telewizja to biznes i skoro widownia w ciągu roku zwiększyła się o jedną czwartą to głupotą by było zabijanie kury, która znosi złote jajka.Na pierwszy rzut oka ten arugment wydaje się racjonalny, ale trzeba wziąć pod uwagę kilka wydawałoby się nic nie znaczących aspektów takiego zachowania.

Po pierwsze, widmo zbliżającego się "wielkiego końca" nakręca popularność serialu i wiele osób ogląda kilka ostanich odcinków tylko po to, by poznać zakończenie. Mało prawdopodone jest, że zatrzymają się przy "Magdzie M." na kolejne 10 ocinków. Moją teorię potwierdza przykład właśnie z rynku zza-atlantyckiego. Wyświetlany również w u nas serial "7th Heaven" po dziesięciu latach emisji miał mieć wielki finał a odliczanie trwało pół roku. Finałowy odcinek obejrzało 8 milionów widzów i władze kanału postanowiły o przełużeniu serii o kolejny sezon. Efekt? Widownia spadła o połowę, do skromnych (bardzo skromnych jak na warunki amerykańskie) 4 milionów.

Taki efekt ma również kontynuowanie serii bez jednej z głównych postaci w obsadzie, co najprawdopodobniej będzie miało miescje jeśli Paweł Małaszyński nie przedłuży kontraktu. I co wtedy? Wtedy pozostanie nam tylko odplamiacz, by wywabić te grochy z żałobnej czernii związanej z upadkiem "Magdy M."

Etykiety:

AddThis Social Bookmark Button AddThis Feed Button

1 Comments:

Anonymous Marta said...

Bardzo dobry komentarz do sytuacji. Moja mama jako fanka serialu była zawiedziona ewidentnym kanałem, w jaki została przez tvn wpuszczona i zapowiedziała, że to bez sensu, bo za pół roku kiedy wyjdzie nowa seria, ona już zapomni o co chodziło w tej...

23.12.2006, 20:23  

Prześlij komentarz

<< Home

Wpisz adres e-mail aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach:

Delivered by FeedBurner