04 września 2006

"Kopciuszek" - recenzja


Publiczna Dwójka zachęcona sukcesem "M jak miłość" od kilku sezonów skutecznie wzbogaca ramówkę o nowe, w konwencji rzadko do siebie podobne, seriale. Najnowsza produkcja przedstawia losy nastoletniej Blanki (w tej roli córka Joanny Szczepkowskiej - Maria Konarowska) dorastającej pod opieką kochających rodziców w malutkim Kalinowie. Tyle tytułem wstępu.

Odcinek pilotażowy ma za zadanie przedstawić nam bohaterów i zawiązać akcję w taki sposób, by zmusić widza do podążania za następnymi epizodami. Co do postaci, to zostały przedstawione poprawnie, acz, jak to często bywa w polskich serialach schematycznie. Pokazano rodziców Blanki, małżeństwo tak idealne, że aż nieprawdopodobne. Licealistka ma również trochę żigolowaty obiekt westchnień i mącącą spokój, zazdrosną nemezis. A to wszystko w otoczeniu cukierkowatego miasteczka z odnowionym ratuszem, błyszczącym rynkiem i nowoczesnym przedszkolem - wprost z prospektów reklamujących fundusze celowe Unii Europejskiej.

Wśród bohaterów pozytywne wrażenie zrobiła na mnie przedsiębiorcza właścicielka cukierni, babka tytułowego kopciuszka - Mirka. Z jednej strony jest stereotypową teściową, opiekuńczą mamą dla syna po 40-tce, z drugiej głębi nadawało jej to, iż potrafiła docenić i przedstawić synową w jaknajlepszym świetle, kiedy była taka potrzeba. Drugą interesującą postacią jest ciapowaty brat przyjaciółki głównej bohaterki, który nie skrywa swojego sentymentu do Blanki. Ten bohater daje szerokie możliwości scenarzystom.

Wracając do akcji, no cóż, oszukiwałem sam siebie licząc na coś więcej, niż wisząca w powietrzu od 5 minuty odcinka korona miss dla Blanki. Mamy również dramatyczną scenę końcową z zapłakaną Blanką w krwistoczerwonej sukni. Moda na sukces, tylko uroda bardziej słowiańska.

Podsumowując, serial nie reprezentuje sobą nic specjalnego, chociaż dzięki swojej konwencji, ma szansę, z rozpędu, zgarnąć trochę widowni osieroconej przez "M jak miłość".

***
"Kopciuszek" TVP 2, niedziela-poniedziałek, 21:00
oficjalna strona serialu

Etykiety:

AddThis Social Bookmark Button AddThis Feed Button

Wpisz adres e-mail aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach:

Delivered by FeedBurner